Ošetřování včelstev v průběhu roku

Na pomoc si můžeme vzít již dlouholetý harmonogram Výzkumného ústavu včelařského v Dole, přičemž nás bude primárně zajímat letní, podzimní a jarní ošetření včelstev – období jsou zvýrazněna červeným rámečkem. Povšimněte si, že kyselinu mravenčí (Formidol) lze, v případě potřeby, použít od jara až do podzimu.

LETNÍ OŠETŘENÍ – jde o období po posledním medobraní přibližně od poloviny července do poloviny září, kdy je rozvoj varroázy na svém vrcholu a pokud nedojde k jejímu utlumení, bude se nám záchrana včelstva jen těžko zvládat. 

Doporučený postup VÚV Dol – Po odstranění trubčího plodu zajistit ochranu dlouhověkých včel GABONEM nebo FORMIDOLEM.
GABON Flum 4 mg – proužky do úlu k ochraně dlouhověké generace podletních včel. Účinná látka – Flumethrin.
Kontaktní antiparazitikum určené k léčení včel proti varroáze, a to zejména k ochraně zimní generace včel v podletí, tj. v době, kdy je ve včelstvu zavíčkovaný plod. Účinná látka je zabudována v polymerní směsi z termoplastického kaučuku, tvořící mikrovrstvu na povrchu proužku z gabonového dřeva. Nepoužívá se v době, kdy je ve včelstvu přítomen konzumní med.

FORMIDOL 40 ml – odparné desky do úlu. Účinná látka – Kyselina mravenčí.

Hubí roztoče Varroa destructor přítomné na včelách i v plodových buňkách včetně jejich vývojových stadií. Snižuje početnost letní populace roztočů. Působí také proti nosemóze, protože poškozuje spóry houby Nosema sp. přítomné na plástech. Pomáhá včelám zvládat zvápenatění plodu, a to tím, že ničí spóry houby Ascosphaera apis, usmrcuje nemocné larvy a stimuluje čistící pud včel.

FORMIDOL 81 g – odparné desky do úlu. Účinná látka – Kyselina mravenčí.

Je určen k hubení roztočů Varroa destructor přítomných na včelách, a to i v době, kdy je ve včelstvu zavíčkovaný plod. Používá se převážně v létě a podletí  k ochraně zimujících generací včel. Hubí také spory Nosemy sp. a zvápenatění.

 

Alternativně lze použít i zahraniční léčiva – APIGUARD (Anglie), THYMOVAR (Švýcarsko), FORMICPRO (Irsko).

APIGUARD gel 25% – miska s odparným gelem do úlu. Účinná látka – Thymol.

Patentovaný gel s pomalým uvolňováním, který zajišťuje správné dávkování jeho účinné látky – Thymol. Thymol je přírodní látka vyskytující se v rostlinách (tymián), ale i v medu. Je také účinný proti vápenatění včelího plodu. Apiguard nemá žádné škodlivé účinky na včely, vosk a plod.

THYMOVAR 15 g – odparné pásky do úlu. Účinná látka – Thymol.

Thymol v nízkých koncentracích je silné antiseptikum. Ve velmi vysoké koncentraci má pak smrtelné účinky pro mnoho drobných živočichů. Koncentrace pro usmrcení Varroa destructor je nižší než u včely medonosné a tohoto právě využívá THYMOVAR®, který je navržen tak, aby dlouhodobě vytvořil dostatečnou koncentraci v úlu pro usmrcení Varroa destructor, ale nižší, aby nedocházelo k úhynu včely medonosné. Aplikuje po poslední snůšce medu, kdy denní teploty nepřesahují 30 °C. Aplikace je velmi snadná a rychlá a spočívá v umístění proužků na horní rámky.

FormicPro – proužky do úlů pro včely od kanadské firmy NOD s účinnou látkou kyselinou mravenčí. V České republice je zaregistrované jako vyhrazený veterinární léčivý přípravek, není tedy nutný veterinární předpis. Jedná se o léčivo proti varroáze, které je možné za dodržení všech postupů v příbalové informaci aplikovat i během snůšky. Přípravek je možné aplikovat pouze při venkovní teplotě mezi 10 – 29,5 °C, působí pomocí odparu kyseliny z kompostovatelné gelové matrice.

 

PODZIMNÍ OŠETŘENÍ – jde o období přibližně od října do Vánoc, kdy se musíme poprat s roztoči, kterým se podařilo uniknout letnímu ošetření (přečkali pod víčky buněk na larvě), došlo k reinvazi a dalšímu množení právě na larvách včelího plodu. Za tímto účelem výzkumný ústav před ošetřením doporučuje odstranění plodu i s roztoči pro zvýšení účinku ošetření.

Doporučený postup VÚV Dol – Po odstranění plodu provést 3x aplikaci VARIDOLEM (fumigací nabo aerosolem), přičemž lze jedno ošetření nahradit VarroMedem.

VARIDOL – ošetření včelstev napadených nebo podezřelých z napadení ektoparazitickým roztočem Varroa destructor v době, kdy jsou včelstva bez plodu. Typ léčby: diagnostika a léčení v době od 1. října do 15. dubna. Přípravek působí kontaktně. Účinná látka (amitraz) se rozšiřuje v úlovém prostoru kouřem ze zapálených  proužků (fumigace) nebo mlhou z mikroskopických částic zředěného přípravku (aerosol).   Postihuje   roztoče   přítomné   na   dospělých   včelách.   Do zavíčkovaných plodových buněk neproniká. Pro včely je poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci.

Veterinární léčivý přípravek, pouze na předpis. Není možné zakoupit přes internetový obchod. Informujte se, prosím, na e-mailu leciva@beedol.cz.

MP10 FUM – je určen k léčení varroázy včel v době, kdy ve včelstvu není zavíčkovaný plod. Přípravek působí kontaktně. Léčivá látka (tau-fluvalinát) se rozšiřuje v úlovém prostoru kouřem ze zapálených fumigačních proužků. Postihuje roztoče Varroa destructor přítomné na dospělých včelách. Do zavíčkovaných plodových buněk neproniká. Pro včely je poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci. Hubí také včelomorky (Braula coeca).

Veterinární léčivý přípravek, pouze na předpis. Není možné zakoupit přes internetový obchod. Informujte se, prosím, na e-mailu leciva@beedol.cz.

JARNÍ OŠETŘENÍ – pokud se nám pořad nezdařilo včelstva udržet i po Novém roce čistá (bez roztočů), je potřeba přistoupit k jarnímu ošetření po zimě před začátkem snůškového období – přibližně od půli března do půli dubna.

Doporučený postup VÚV Dol – Pokud po jarním vyšetření měli zjistíme přítomnost roztočů – v průměru více jak 3 roztoče na včelstvo, je pravděpodobné, že přežili opět především v zavíčkovaném plodu. Provedeme tedy nátěr zavíčkovaného plodu roztokem M-1AR nebo postřik VarroMedem.

M-1AER – je určen k léčení včel proti varroáze v době, kdy ve včelstvu není zavíčkovaný plod nebo jeho plochy jsou zanedbatelné. Přípravek působí kontaktně. Léčivá látka (tau-fluvalinát) se rozšiřuje v úlovém prostoru mlhou z mikroskopických částic zředěného přípravku (aerosol) nebo víčky plodových buněk penetrovanými při nátěru plodu. Aerosol postihuje pouze roztoče přítomné na dospělých včelách, do zavíčkovaných plodových buněk neproniká. Při nátěru plodu jsou zasaženi roztoči a jejich vývojová stadia v plodových buňkách i roztoči na dospělých včelách, které léčivou látku získávají kontaktem s povrchem zavíčkovaného plodu a jejím předáváním mezi sebou navzájem (sociální kontakt). Tau-fluvalinát je pro včely poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci. M-1 AER postihuje také včelomorky (Braula coeca).

Veterinární léčivý přípravek, pouze na předpis. Není možné zakoupit přes internetový obchod. Informujte se, prosím, na e-mailu leciva@beedol.cz.

VarroMed – je dodáván v plastové lahvi o objemu 555 ml s ryskou a takto je připraven k okamžitému použití. Z jednoho balení lze podle počtu včel ošetřit cca 12-36 včelstev. VarroMed se používá k léčbě varroázy ve včelstvech s plodem i bez plodu na jaře, v podletí, na podzim a v zimě.